Klince alebo skrutky ?

16.08.2018

Slovami nemenovaného zákazníka: "Čo klinec spojil, nech človek nerozdelí. Jedine že by chcel..." Áno, aj takéto múdrosti sa dozviete, keď pracujete s ľuďmi. Svet je rozmanitý, ľudia zvláštni a spoje namáhané. Preto dnes budeme riešiť odvekú otázku: Je lepší klinec alebo skrutka? 

Pre odborníkov: Vieme, že "skrutka" do dreva sa označuje vrut, ale toto je článok pre laikov a my sme radi, že zákazníci vôbec rozlišujú klince a skrutky. Frázy ako "klinec s gvintom" alebo "hladká šrauba" totiž nie sú v tejto branži ničím výnimočným. 

No späť k otázke. Ak by sa niekto opýtal mňa, vybral by som klinec, lebo s klincovačkou je zábava. No nie každý má doma klincovačku (dobre pre nás). Ďalší problém predstavuje rozoberateľnosť spojov. Neviem, či ste už vyťahovali 90-milimetrový klinec z bukového hranolu, ak nie, odporúčam ako úlohu na firemný teambuilding. Veselé to bude pre všetkých, okrem Vás. Práve z tohto dôvodu, by som zrejme uprednostnil skrutku. No subjektívne názory bokom. Ideme k číslam.

Sklamanie vybavíme hneď v úvode. Dostatočne jasnú a správnu odpoveď na túto otázku Vám zrejme neposkytne ani fundovaný odborník v odbore pevnosť, pružnosť. Na jej zodpovedanie máme totiž príliš málo faktov. Museli by sme porovnávať konkrétnu skrutku s konkrétnym klincom, v laboratórnych podmienkach s normovanými kusmi materiálov a presne definovanou silou v určitom sm... No toto nikoho nezaujíma. 

Takže čo vlastne vieme? 
Vieme, že výber záleží okrem vašej preferencie hlavne na spôsobe použitia. Ak bude spoj namáhaný v smere montáže spojovacieho prvku, bude lepším variantom skrutka. Klinec totiž NEMÁ (!!!) závit a preto je v smere montáže náchylnejší na vytiahnutie ako vrut (skrutka). Nevýhodou skrutiek je menšia odolnosť pri namáhaní na strih alebo šmyk. (Jasné vysvetlenie vo videu). 
Ďalšou otázkou je cena. Ach tá cena... Keďže my Slováci radi šetríme, hlavne na sebe, cena je často rozhodujúca. A áno, klince sú lacnejšie. Podstatne lacnejšie.  
Keďže všetci majú dnes málo času na všetko okrem spánku, seriálov, piva a Facebook-u, otázkou bude aj rýchlosť montáže. Ak by ste napríklad latovanie strechy mali skrutkovať, užite si posledné chvíle mladosti, lebo po tom, čo zažijete, Vám jej už veľa nezostane. Večnosť je v tomto prípade základnou jednotkou merania času. V rýchlosti teda klince znovu víťazia.


Rozsudok

Záverom asi toľko: Klince, rovnako ako vruty (skrutky do dreva), majú svoje nesporné výhody aj nevýhody. Namáhanie v rôznych smeroch, rozoberateľnosť, cena, rýchlosť montáže a podobne.  Univerzálnu odpoveď na našu otázku teda nemáme a výber s plnou dôverou necháme na Vás. Prípadne zavolajte, v konkrétnom prípade radi poradíme. No pamätajte, nikto nie je väčší frajer ako chlap na streche s klincovačkou v rukách.