Elektrocentrály 

05.06.2018

Elektrická energia je nepochybne jeden z revolučných vynálezov. Nie že by koleso nebolo dosť dôležité, no koleso Vám pivo nevychladí... Aj napriek tomu, že na väčšine civilizovaného územia Slovenska (aj na východe), je elektrická energia dostupná takmer všade, stále nájdeme miesta, kde zapojenie chladničky so spomínaným pivom predstavuje problém. Našťastie sme tu my a naše elektrocentrály, ktoré vám zdroj elektrickej energie zabezpečia kdekoľvek. 

Ako to funguje? 

Proste prídete, podpíšete papiere a odchádzate s centrálou. No ak si chcete byť istí, že Vaša výčapná pípa s chladením a elektrický gril budú stopercentne fungovať, budete musieť zistiť, aký príkon majú Vaše spotrebiče. Bez tohto údaju môžete skončiť ako na futbalovom zápase 3. ligy - s teplým pivom a studenou klobásou. A to je tragédia už len v predstave, nie to ešte naživo.  

Typy spotrebičov
Odporové elektrospotrebiče: žiarovky, žiarivky, varné kanvice, sušiče na vlasy a podobne. Aj keď názov naznačuje opak, tento typ spotrebičov nepredstavuje pre elektrocentrály problém. Príkon spotrebičov uvedený na štítku spotrebiča teda stačí vynásobiť koeficientom 1 - 1,5, čo predstavuje dostatočnú výkonovú rezervu. 
Stroje s elektromotorom: bežné ručné elektrické náradie (vŕtačky, uhlové brúsky, frézy, reťazové píly). Tu zábava končí, smrdí to prácou. A nie len to. Vo vinutí elektromotorov týchto spotrebičov dochádza ku krátkodobým stratám. Preto treba príkon spotrebiča vynásobiť koeficientom 2 - 2,5. Pri 600 Wattovej vŕtačke je teda vhodné použiť elektrocentrálu s výkonom približne 1500 W. Alebo nepoužiť vŕtačku...
Stroje s "ťažkým štartom" - kompresory, čerpadlá, chladničky, práčky, domáce vodárne, zváracie invertory. Rovnako ako priemerný Slovák na začiatku týždňa, aj niektoré stroje majú ťažké štarty. Tieto stroje predstavujú pre elektrocentrálu najväčší problém.  Sú totiž od štartu plne zaťažené tzv. "rozbehovým prúdom" (ekvivalent rozbehnutého šéfa v pondelok ráno) ktorý môže predstavovať niekoľkonásobok menovitého zaťaženia. Pri výbere elektrocentrály pre tieto spotrebiče je teda nutné použiť násobiaci koeficient 3,5 - 5 (a prejaviť trochu súcitu).


A čo ten AVG regulátor? 

Dobrý pokus, ale antivír elektrocentrále naozaj netreba. Zákazníkov nesúdime a aj keď si príde elektrocentrálu požičať pribratý IT-čkár s dlhými, mastnými vlasmi, ochotne mu všetko vysvetlíme.  Pivo predsa tiež nerobí rozdiely. AVR regulácia (automatická regulácia napätia) sa postará o to, aby Vám po pripojení citlivej elektrotechniky (TV, počítač, nabíjačka, meracie prístroje) nezostali len oči pre plač. S AVR sa teda nie je čoho báť a vy sa môžete bez starostí venovať napríklad práci (alebo niečomu menej otravnému).